1. Which specific modes of exercise training are most effective for treating low back pain? Network metaanalysis

2. Pilates for low back pain

Yamato TP, Maher CG, Saragiotto BT, Hancock MJ, Ostelo RWJG, Cabral CMN, Menezes Costa LC, Costa LOP

Egzersizin bel ağrısına iyi geldiği bir çok araştırma sonucunda gözlemlenmiştir!

Spesifik olmayan bel ağrısı dünya çapında önemli bir sağlık sorunudur. Egzersizlere dayalı müdahaleler, bu durumdaki hastalar için en sık kullanılan tedaviler olmuştur. Pilates yöntemi son birkaç yıldır klinik uygulamada kullanılan en popüler egzersiz programlarından biri olmuştur.

Spesifik olmayan kronik bel ağrısı (NSCLBP: non-specific chronic low back pain) olan erişkinler için pilates, stabilizasyon/motor kontrol, direnç antrenmanı ve aerobik egzersiz türlerinin en etkili tedaviler olduğuna dair kanıtlar vardır.

Önceki ikili meta-analizler, ultrason(8), sıcak ve soğuk terapi(9) ve masaj(10) gibi pasif tedavilerin egzersiz çalışması olmadan, spesifik olmayan kronik bel ağrısı olan erişkinlerde ağrıyı azaltmada başarısız olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, egzersiz çalışmalarının, yetişkinlerde ağrıyı azaltmada toplu olarak etkili olduğu gösterilmiştir. (11-13)

Benzer şekilde, belirli egzersiz türlerini inceleyen ikili meta-analizler, Pilates,(14,15) stabilizasyon/motor kontrol(15,16) ve yoga(17)’nın ağrıyı, egzersiz yapmayan karşılaştırmalı çalışmalardan daha iyi azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, spesifik olmayan CLBP’de belirli egzersiz çalışması türlerinin daha etkili olup olmadığı sınırlı ilgi görmüştür.

Dünya çapında bel ağrısı sorunları bulaşıcı olmayan ancak en yaygın sağlık problemidir.

Egzersiz, spesifik olmayan kronik bel ağrısı için etkili bir tedavidir, ancak en iyi egzersiz yöntemi henüz bilinmemektedir.

Pilates, stabilizasyon/motor kontrol, aerobik ve direnç egzersizi, spesifik olmayan kronik bel ağrısı olan yetişkinler için muhtemelen en etkili tedavilerdir.

Egzersiz yöntemleri, uygulamalı terapist tedavilerinden daha etkili olabilir.

 

 

 

“Pilates for Low Back Pain” (Bel Ağırısı için Pilates) makalesinde;

Çalışmasının amacı: Spesifik olmayan akut, subakut veya kronik bel ağrısı olan hastalarda Pilates yönteminin etkilerini belirlemektir.

Yalnızca akut, subakut veya kronik spesifik olmayan bel ağrısı olan erişkinlerde Pilates müdahalesinin etkinliğini inceleyen randomize kontrollü çalışmaları dahil edilmiştir. Göz önünde bulundurulan birincil sonuçlar ağrı, sakatlık, genel iyileşme izlenimi ve yaşam kalitesiydi.

Yazarların sonuçları: Araştırılan tedavi karşılaştırmalarının, sonuçların veya takip sürelerinin hiçbiri için yüksek kaliteli kanıt bulanamamıştır. Bununla birlikte, Pilates’in ağrı ve sakatlık için minimal müdahaleden daha etkili olduğuna dair düşük ila orta kalitede kanıt vardır. Pilates diğer egzersizlerle karşılaştırıldığında orta vadeli takipte fonksiyon için küçük bir etki bulunmuştur. Bu nedenle, Pilates’in bel ağrısı için etkinliğine dair bazı kanıtlar olsa da, diğer egzersiz türlerinden üstün olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Referanslar

  1. Which specific modes of exercise training are most effective for treating low back pain? Network meta-analysis / Patrick J Owen 1Clint T Miller 1Niamh L Mundell 1Simone J J M Verswijveren 1Scott D Tagliaferri 1Helena Brisby 2Steven J Bowe 3Daniel L Belavy 4
  2. Pilates for low back pain / Tiê P Yamato 1Christopher G MaherBruno T SaragiottoMark J HancockRaymond W J G OsteloCristina M N CabralLuciola C Menezes CostaLeonardo O P Costa

About the author : Gözde Yalçınkaya Sevinç

e-posta listemize katılın

Yeni güncel içeriklerimizden haberdar olun.