Exercise is Medicine®: A Global Health Initiative

Egzersiz İlaçtır!

Egzersiz Tıptır® (egzersiz ilaçtır): Küresel Bir Sağlık Girişimi
American College of Sports Medicine (ACSM) tarafından yönetilen küresel bir sağlık girişimi olan Exercise is Medicine® (EIM) vizyonu, sağlık hizmetini kanıta dayalı fiziksel aktivite ile birleştirerek fiziksel aktivite değerlendirmesini ve klinik bakımda bir standart geliştirmeyi sağlamaktır.

EIM, doktorları ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını, tedavi planlarını tasarlarken fiziksel aktiviteyi dahil etmeye ve hastaları kanıta dayalı egzersiz programlarına ve nitelikli egzersiz uzmanlarına yönlendirmeye teşvik eder. EIM, fiziksel aktivitenin optimal sağlığı desteklediği ve birçok tıbbi durumun önlenmesi ve tedavisinde ayrılmaz olduğu inancına kendini adamıştır.

EXERCISE IS MEDICINE® NEDİR?

2007 yılında, Amerikan Spor Hekimliği Koleji (ACSM) ve Amerikan Tabipler Birliği (AMA) ortaklaşa, ACSM tarafından koordine edilen Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir sağlık girişimi olan Egzersizdir Tıp®’ı (EIM) başlattı. EIM’nin vizyonu, fiziksel aktivite değerlendirmesini ve tanıtımını klinik bakımda bir standart haline getirmek ve her yerde tüm yeteneklere sahip insanlar için sağlık hizmetini kanıta dayalı fiziksel aktivite kaynaklarıyla birleştirmektir. Fiziksel aktivitenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları tartışılmazdır ve bir dizi kronik hastalık ve tıbbi durumu önleme ve tedavi etmede herhangi bir farmasötik (ilaç kullanımı ile ilgili) ajan kadar güçlü olabilirler.

EIM’in piyasaya sürülmesinden sonraki iki yıl içinde, uluslararası halk sağlığı, tıp ve bilim derneklerinden temsilciler ACSM’den ilk kapsamını Amerika Birleşik Devletleri’nin ötesine genişletmesini ve çok uluslu bir işbirliğine başlamasını istedi. EIM artık dünya çapında ~40 ülkede var.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları (ve sağlık ekipleri) için temel EIM adımları şunları içerir:

 • Hastanın 2018 Fiziksel Aktivite Yönergelerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için her ziyarette her hastanın fiziksel aktivite düzeyini değerlendirin.
 • Kısa tavsiye/danışmanlık (veya bir egzersiz reçetesi) sağlayın.
 • Hastayı, toplumdaki veya sağlık sistemi içindeki programlar, yerler, profesyoneller veya kendi kendine yönlendirilen kaynaklar dahil olmak üzere uygun fiziksel aktivite kaynaklarına yönlendirin.

ACSM/EIM personelinin çabalarına rehberlik etmek için sürekli iyileştirme bilimi ilkelerini kullanarak, EIM’nin odak alanları veya temelleri şunlardır:

 • Sağlık hizmeti sağlayıcısı katılımı ve eğitimi
 • Egzersiz profesyonellerine mesleki hazırlık ve eğitimleri
 • EIM On Campus dahil olmak üzere ACSM üye katılımı ve EIM desteği
 • Sağlık hizmetini fiziksel aktivite kaynaklarıyla ilişkilendirme
 • Sağlık sistemi ve ödeyen desteği/entegrasyon (politika ve savunma)
 • EIM araştırması ve çift yönlü öğrenme
 • EIM Küresel Ağı

Referanslar

 1. https://www.exerciseismedicine.org/
 2. https://www.acsm.org/
About the author : Gözde Yalçınkaya Sevinç

e-posta listemize katılın

Yeni güncel içeriklerimizden haberdar olun.