VRKSASANA ” AĞAÇ POZU ”

ing. TREE POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklama

 1. Ayakta, ayaklar yan yana kollar her iki yanda düz bir şekilde Tadasana pozisyonunda durulur. Bu poz sırasında nefes tutulmayıp düzenli bir şekilde nefes alınıp verilir.
 2. Sol ayak yerde sabit tutulur. Yavaşça diz bükülerek sağ ayak yerden kaldırılır hafifçe öne eğilerek sağ ayak bileğinden tutulup el yardımıyla topuk kuyruk sokumunun hemen altına (veya daha kolay olsun isterseniz diz hizası veya ayak bileği hizasına da yerleştirebilirsiniz) parmak ucu yeri gösterecek şekilde sol bacağın iç kısmına yerleştirilir.
 3. Bükülen sağ diz tam sağ tarafı gösterecek şekilde yana açılır. Eller saygı pozisyonundaki gibi göğüs hizasında birleştirilerek bir kaç nefes durulur.
 4. Birkaç saniye sonra yavaş yavaş elleri açmadan kolları yukarıya doğru düz olacak şekilde kaldırılır. 5-Gözler karşı tarafta tek bir noktada sabit tutulur derin nefeslerle birlikte uygulanarak denge de kalınmaya çalışılır.
 5. Pozdan çıkarken eller yine yavaşça göğüs hizasına getirilir. Yavaşça öne eğilerek yine sağ bilekten tutulup el yardımıyla ayak yavaşça indirilir. Diğer bacakla da aynı şekilde uygulanır.

Ağaç Pozu’nun Faydaları

 • Baldırları, ayak bileklerini ve omurgayı güçlendirir.
 • Kasıklarını ve iç uyluklarını, göğüs ve omuzlarını esnetir.
 • Denge duygusunu geliştirir. Konsantrasyon gücünü arttırır.
 • Siyatik hastalığı azaltır ve düz ayaklılığı azaltır.

Introductions

 1. From Mountain pose, bend the right knee shifting all the weight into the left leg. Turn the right knee to the right wall resting the heel against the left leg.
 2. Look down at the floor and stare at one point. Slowly slide the right foot up the left leg, only as high up as you can maintain your balance. When you are balanced here, slowly bring the palms together, prayer position in front of the heart.
 3. Keep staring at your focal point on the floor. Keep the left leg strong pressing the foot into the floor. Keep the right knee bent 90 degrees towards the side wall. The shoulders are down and back and the chest is pressing forward.
 4. If you are very balanced here, try the next stage by inhaling the arms over the head. The arms are in an H position, or the palms are together with the thumbs crossed, or the fingers are interlaced with the index finger pointed up. The fingers are reaching up and the shoulders are down and back.
 5. Breathe and hold for 4-8 breaths.
 6. To release: slowly exhale the arms down and then release the legs back into mountain.
 7. Repeat on the other side.

Benefits of Tree Pose

 • Strengthens thighs, calves, ankles, and spine
 • Stretches the groins and inner thighs, chest and shoulders
 • Improves sense of balance
 • Relieves sciatica and reduces flat feet

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.