VIRABHADRASANA I ” 1. SAVAŞÇI POZU ”

ing. WARRIOR I POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklaması

 1. Önce nefes al, sonra verirken ayaklarının arası kendi bacak boyu mesafesi kadar ayrık olacak şekilde sol ayağınla geriye bir adım at. Sol ayağını 45 derece kadar içeri, sağ ayağını ise 90 derece dışarı, sağa doğru döndür.
 2. Nefes verirken pelvisinin ön kısmı matının ön kenarı ile mümkün olduğunca paralel olacak biçimde bedenini sağa çevir. Sol kalçan ileriye doğru dönerken, topuğunu yerde tutmak için sol kalça kemiğinin başını geriye doğru bastır. Kuyruk sokumu kemiğini yere doğru uzat ve bedeninin üst kısmını hafifçe arkaya eğ. Nefes al.
 3. Sol topuğun yere sağlam bas. Bu şekilde nefes ver ve sağ dizini sağ bileğinin üzerinden bük. Böylece incik kemiğin yere dik olacaktır. Nefes al.
 4. Nefes verirken kollarını yere dik ve birbirlerine paralel olacak şekilde yukarı kaldır ve serçe parmaklarınla tavana doğru uzan. Kürek kemiklerini sırtına sabitle.
 5. Duruşta 10-20 nefese kadar kalabilirsin.
 6. Duruştan çıkmak için nefes alırken arka topuğunu sıkıca yere bastır ve sağ dizini düzleştirirken kollarınla yukarı uzan. Ayaklarını öne döndür ve nefes vererek kollarını serbest bırak.
 7. Birkaç derin nefes alıp ver, ardından ayaklarını sola çevirerek hareketi aynı sürede tekrarla.

Faydaları

 • Bu asana’nın alt sırt, kol ve bacakları güçlendirir.
 • Dayanıklılığı arttırdığı için vücudun dengelenmesine yardımcı olur.
 • Metabolizmayı uyarır, omurgayı yeniden yapılandırır.
 • Omuzları esnetir ve harekletlendirir.
 • omuzlarda biriken stresin boşalmasını destekler.
 • Bu asana zihni ve bedenini rahatlatır, barış, cesaret, lütuf ve duygusunu yayar.
 • Psoas kasını esnetir.
 • Bacak ve ayak bileklerini esnetir.
 • Karnı esnetir ve güçlendirir.

Introductions

 1. Stand erect with your feet slightly apart.
 2. As you exhale, step forward or lightly jump so that your feet are 31/2 to 4 feet apart with one foot in front of the other.
 3. Raise your arms perpendicular to the floor (and parallel to each other), and reach actively through your little fingers towards the ceiling.
 4. Firm your scapulas (shoulder blade) against your back and draw them down toward the coccyx (tailbone).
 5. Turn your left foot at a 45 to 60 degree angle to the right and your right foot at a 90 degree angle to the right. Align your right heel with your left heel.
 6. Exhale and rotate your torso to the right, squaring the front of your pelvis as much as possible with the front edge of your mat
 7. As the left hip point turns forward, actively press the head of the left femur (thigh bone) towards the ground through your heel.
 8. Lengthen your tail bone towards the floor, and arch your upper torso back slightly.
 9. With your left heel firmly anchored to the floor, exhale and bend your right knee over the right ankle so that your shin is perpendicular to the floor.
 10. Reach strongly through your arms, lifting your ribcage away from your pelvis.
 11. As you press down through the heel of your left foot, feel a lift that runs up the back of your leg, across your belly and chest and up into your arms. If possible, bring your palms together.
 12. Press your palms against each other and reach a little higher through the pinky-sides of your hands.
 13. Keep your head in a neutral position, gazing forward, or tilt it back and look up at your thumbs.
 14. Stay in this position for 30 seconds to a minute.

Follow these Virabhadrasana 1 steps carefully and do not make any changes to them. It is important to follow the Virabhadrasana 1 sequence of steps as performing them incorrectly could strain the muscles of your back, thighs, or calves.

Benefits

 • This asana is known to strengthen and tone the lower back, the arms, and the legs.
 • It helps to stabilize and balance the body as it increases the stamina.
 • It is also a great asana for those with desk or sedentary jobs. It stimulates the metabolism as well as restores the spine.
 • This asana helps ease out frozen shoulders.
 • It also helps release stress from the shoulders almost immediately.
 • This asana relaxes the mind and the body, spreading the notion of peace, courage, grace, and a sense of auspiciousness.

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.