VASISTHASANA ” YAN SOPA POZU ”

ing. SIDE PLANK

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklama

 1. Adho Mukha Svanasana duruşuna geçin. Sol ayak dış kenarı yerde olacak şekilde yön değiştirin ve sağ ayağı sol ayağın üstüne yerleştirin, her iki ayağın de iç kenarları birbirine değsin. Sağ eli yerden kaldırıp sağ kalçaya koyun, gövdeyi sağa doğru çevirerek beden ağırlığınızı sol ayağın dış kenarı ve sol elle dengeleyin.
 2. Yerdeki destekçi eliniz tam omuzun altında olmaması kritik, çok az önünde olsun. Kolu iyice uzatarak düzleştirin.
 3. Kuyruk sokumunu uzatarak sırtı uzun ve sıkı tutun, uylukları güçlendirin, topukları sanki yere indirmek ister gibi itin. Bedeni topuklardan başın tepesine doğru düz bir doğrultuda uzatın.
 4. Eğer isterseniz, sağ kolu yukarı doğru, avuç öne bakacak şekilde kaldırabilirsiniz, omuzlar üst üste hizada olsun. Başınızı doğal pozisyonda tutun veya sağ elin baş parmağına doğru tutun.
 5. Bu pozisyonda 15-30 sn. kalabilirsiniz. Adho Mukha Svanasana duruşuna tekrar dönülür ve aynı anlatımı diğer yön için uygulanabilir.

Faydaları

 • El bileklerini, bacak kaslarını güçlendirir
 • Kor kaslarının çalışmasını sağlar
 • Karın kaslarını güçlendirir
 • Bacakları esnetir
 • Denge ve koordinasyonu geliştirir.

Introductions

 1. Perform Adho Mukha Svanasana. Shift onto the outside edge of your left foot, and stack your right foot on top of the left. Now swing your right hand onto your right hip, turn your torso to the right as you do, and support the weight of your body on the outer left foot and left hand.
 2. Make sure that the supporting hand isn’t directly below its shoulder; position the hand slightly in front of its shoulder, so the supporting arm is angled a bit relative to the floor. Straighten the arm by firming the triceps muscle, and press the base of the index finger firmly against the floor.
 3. Firm the scapulas and sacrum against the back torso. Strengthen the thighs, and press through the heels toward the floor. Align your entire body into one long diagonal line from the heels to the crown.
 4. If you’d like you can stretch the top arm toward the ceiling, parallel to the line of the shoulders. Keep the head in a neutral position, or turn it to gaze up at the top hand.
 5. Stay in this position for 15 to 30 seconds. Come back to Adho Mukha Svanasana, take a few breaths, and repeat to the right side for the same length of time. Then return to Adho Mukha Sv

Benefits

 • Strengthens the arms, belly, and legs
 • Stretches and strengthens the wrists
 • Stretches the backs of the legs (in the full version described below)
 • Improves sense of balance

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.