UTTHITA TRIKONASANA ”GENİŞLETİLMİŞ ÜÇGEN POZU”

ing. EXTENDED TRIANGLE POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

AÇIKLAMALAR

 1. Tadasana’da durun. Nefes vererek bir ayağınızı yana doğru açın. Kollarınızı yere paralel kaldırın, sonra omuzlarınız açık, avuç içleri yere bakacak şekilde yanlara doğru indirin.
 2. Sol ayağınızı sağa doğru 90 derece çevirin. Sağ topuğu sol topuğa hizalayın. Kalçalarınızı sıkın ve sağ kalçayı dışarı döndürün. Böylece sağ diziniz ile sağ ayak bileğiniz aynı hizada olsun.
 3. Nefes verin ve gövdenizi sağ bacağınızın üzerine doğru uzatın. Belinizden değil, kalça ekleminden bükülün. Sol ayağınızı sıkarak ve sol topuğunuzu yere bastırarak duruşu sağlamlaştırın. Gövdenizi sola döndürün.
 4. Sağ elinizi bacağınıza, ayak bileğinize ya da sağ ayağınızın dışından yere, nereye koymanız mümkünse koyun. Sol elinizi tavana doğru uzatın. Başınızı sola döndürün ve yukarı elinize doğru bakın.
 5. Bu pozda 30 saniye ile 1 dakika arası kalabilirsiniz. Nefes verin ve kolunuzu indirin, sırtınızı düzleştirin. Ayak değiştirin ve sola tarafa doğru aynı süre boyunca pozda kalın.

GENİŞLETİLMİŞ ÜÇGEN POZU’NUN FAYDALARI

 • Bacaklarınızı, ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi güçlendirir.
 • Kalçalarınızı, kasıklarınızı, hamstring’lerinizi ve omurganızı esnetir.
 • Göğsünüzü ve omuzlarınızı açar.
 • Sırtınızı, boynunuzu ve karınlarınızı güçlendirir.
 • Karın organlarınızı uyarır, sindirime yardımcı olur.
 • Stres, anksiyete, düz ayaklar, boyun ağrısı, osteoporoz, siyatik ve menopoz belirtileri için terapötik etki sağlar.
 • Sırt ağrısını, özellikle gebelik sırasında, rahatlatır.

INTRODUCTIONS

 1. From a standing position with the legs 3 feet apart as in Five Pointed Star, turn the right toes to the right wall and the left toes slightly inwards. Inhale and press the left hips out to the left as you slide both arms to the right parallel to the floor.
 2. Exhale and rotate only the arms, raising the left arm up and resting the right hand against the right leg, with the palms facing forward.
 3. Press into the feet, pull up the knee caps, keeping the legs strong. Reach the finger tips away from each other, bringing the arms into one straight line with the shoulders stacked on top of each other. Press the left hip forward and the right hip back.
 4. Breathe and hold for 3-6 breaths.
 5. To release: inhale and reach the raised hand up towards the ceiling as you press down into the feet using the whole body to lift back into 5 pointed star.
 6. Repeat on the other side.

BENEFITS OF EXTENDED TRIANGLE POSE

 • Strengthens your legs, feet and ankles
 • Stretches your hips, groins, hamstrings, calves and spine
 • Opens your chest and shoulders
 • Strengthens your back, neck and abdominals
 • Stimulates your abdominal organs, aiding in digestion
 • Therapeutic for stress, anxiety, infertility, flat feet, neck pain, osteoporosis, sciatica and symptoms of menopause
 • Relieves backache, especially during pregnancy

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.