UTTANASANA ” AYAKTA ÖNE EĞİLME POZU ”

ing. STANDING FORWARD BEND

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklaması

 1. Dağ pozunda (Tadasana) dururken ayaklar paralel ve kalça mesafesi açılsın.
 2. Ellerinizi kalçanızın üzerine yerleştirin ve kafanın tepesine tavana doğru uzarken ayaklar ile iyice yere köklenin. Omurgayı iki yönlü uzatın.
 3. Bir sonraki nefesinizde kalçadan katlanmaya başlayın ve gövdeyi şelale gibi bacaklara akıtıp bacaklara doğru katlayın.
 4. Dizleriniz belinizi korumak için bükülü olsun. Eğer bacaklarınızın arkası çok esnekse bacakları düzleştirebilirsiniz.
 5. Başınızı rahat bırakın kasmayın omuzları ve boynu.
 6. Rahat hissediyorsa, parmak uçlarınızı zemine getirebilir veya avuç içlerine daha da ilerlemek için kaval kemiklerinize basabilirsiniz.
 7. Ağırlığınızı biraz öne doğru kaydırın ve hamstringlerindeki hissi nasıl değiştirdiğine dikkat edin.
 8. Pozdan çıkmak için, dizlerden hafifçe bükün ve elleri kalçalara yerleştirin. yavaş yavaş tüm omurları üst üste getirerek önce omuzlar kalça ile aynı hizaya gelsin sonra başı kaldırın ve bacaklar sırt düm düz olsun tadasana pozunda doğrulun.

Faydaları

 • Bu asana sırtınızı, kalçalarınızı ve hamstringlerinizi iyi bir şekilde esnetir.
 • Zihninizi yatıştırır ve kaygıyı endişeyi hafifletir. Ayrıca zihni sessizleştirmeye yardımcı olur.
 • Baş ağrısı ve uykusuzluğun hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Sindirim organlarınızı iyi bir masaj yaparak sindirimi geliştirir.
 • Böbrekleri ve karaciğeri aktive edilir.
 • Uyluklar ve dizler güçlenir.
 • Menopoz ve menstrüel sorunları hafifletilir.
 • Yüksek tansiyon, astım, sinüzit ve osteoporozun tedavisinde yardımcı olur.

Introductions

 1. Begin standing in Mountain pose (Tadasana), with the feet parallel and separated hip distance apart.
 2. Place your hands on your hips and inhale to reach the crown of the head up toward the ceiling and find length along the spine.
 3. On your next exhale, begin to hinge at the hips and fold forward over the legs, bringing the torso to flow over the legs like a waterfall.
 4. Take as much of a bend in your knees as you need to here in order to take any tension out of the low back, and allow the head to hang heavy. Either let the arms softly hang or take a hold of opposite elbows to deepen the sensation. If it feels comfortable, you can also bring the fingertips to the ground, or press the palms against the calves to move even deeper.
 5. Shift your weight slightly forward into the balls of your feet and notice how that changes the sensation in your hamstrings.
 6. To come out of the pose, take a slight bend in the knees and place the hands on the hips. With the core engaged, inhale to find a flat back and exhale all the way up to stand.

Benefits

 • This asana gives your back, hips, calves, and hamstrings a good stretch.
 • It calms your mind and relieves anxiety. It also helps quiet the mind.
 • It helps relieve headaches and insomnia.
 • This bend gives your digestive organs a good massage, thereby improving digestion.
 • The kidneys and liver are activated.
 • The thighs and knees become strong.
 • Menopause and menstrual problems are alleviated.
 • This asana helps cure high blood pressure, asthma, infertility, sinusitis, and osteoporosis.

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.