UTTANA SHISHOSANA ” YARIM KÖPEK POZU ”

ing. PUPPY POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklama

 1. Dört ayak pozuna gelin; dört ayak üzerinde, kalçalarınız doğrudan dizleriniz üzerinde, omuzlarınız da bileklerinizin üzerine yerleştirilir.
 2. Ayaklarınızın üst kısımlarını ayakların üzerinde, ayak parmaklarını düz geriye doğru yaslayın. Ayaklarınızı paralel ve kalça genişliğinde ayırın.
 3. Bir ekshalasyonda, ellerini önünde önünde yürümeye başlar.
 4. Alnınızı matla yavaşça serbest bırakırken göğsünüzün yere doğru eriymesine izin verin. Parmaklarınızı açın ve başparmak ve işaret parmaklarına sıkıca bastırın.
 5. Omuzlarınızı genişletmek için üst kol kemiklerini kulaklarınızdan dışarı doğru döndürün.
 6. Bacaklarınız tavana doğru dönerken triceps’in matın dış kenarlarına doğru sarktığını hissedin. Kollarınızı aktif tutun ve dirseklerinizi hafifçe matdan kaldırın.
 7. Bir sonraki enhalasyonunuzda, kalçalarınızı yukarı ve arkaya doğru duvara doğru uzatarak gerilmeye derinleşin; bu arada, göğsünüzün yere doğru eriymesine izin vermeye devam edin.
 8. Omurganızı desteklemek ve alt sırtın içine çökmesini önlemek için ön kaburgalarınızı yavaşça sarın veya korse edin.
 9. Derinlere nefes al ve 5–10 nefes al.
 10. Ellerinizi tekrar masa üstü pozisyonuna getirerek pozu serbest bırakın.

Faydaları

 • Omurgayı uzatır ve esnetir
 • Sırt kaslarını esnetir
 • Bel ve sırt kaslarını rahatlatır
 • Zihni sakinleştirir
 • Omuzları açar
 • Göğüs kafesini esnetir.

Introductions

 1. Come into Tabletop—on all fours, with your hips stacked directly over your knees, and your shoulders over your wrists. Rest the tops of your feet on the mat, toes pointing straight back.
 2. Keep your feet parallel and hip-width apart.
 3. On an exhalation, begin to walk your hands out in front of you. Allow your chest to melt toward the floor as you slowly release your forehead to the mat.
 4. Spread your fingers and press firmly into the thumb and index fingers.
 5. Activate Hasta Bandha (Hand Lock) by rooting into your finger pads and creating a lifting action like a suction cup in your palms. Roll your upper arm bones outward away from your ears to broaden the shoulders.
 6. Feel your triceps wrapping down toward the outer edges of the mat as your biceps spin up toward the ceiling.
 7. Keep your arms active and lift your elbows slightly off the mat. On your next inhalation, deepen into the stretch by reaching your hips up and back toward the wall behind you; meanwhile, continue to let your chest melt down toward the floor.
 8. Gently hug in—or corset—your front ribs to support your spine and prevent collapsing into the lower back.
 9. Breathe deeply into the stretch and hold for 5–10 breaths.
 10. Release the pose by walking your hands back to Tabletop position.

Benefits

 • Extended Puppy stretches the spine, shoulders, upper back, and arms, making this pose great (or challenging, depending on how you look at it!) for those who tend to hold tension in their shoulders and upper back.
 • The pose can be therapeutic for stress and anxiety, as well as chronic tension and insomnia.
 • As a mild inversion, with the heart slightly higher than the head, Extended Puppy can help bring a sense of calm back into the body.

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.