TADASANA ”DAĞ DURUŞU”

ing. MOUNTAIN POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

AÇIKLAMALAR

 1. Her iki ayak tabanı üzerinde, ayakta durarak uygulanır. Topuk, ayak tabanı ve parmaklarla yere bütün şekilde basılır. Ayaklar bitişik, topuklar ve ayak parmakları düz hizada karşıyı gösterir.
 2. Kollar içeriye doğru dönük durur. Avuç içleri bedene dönük ve hafifçe bedene dokunulur. Ağırlık her iki ayağa eşit olarak dağıtılır.
 3. Gözler açık karşı hizada tek bir noktaya odaklanır. Nefes tutulmaz, derin ve düzenli bir şekilde solunum yapılır. Zemine dik olacak şekilde durulur.
 4. Tadasana, ayakta uygulanan pozların başlangıç duruşudur. Ama başlıbaşına bir duruş olarak da uygulanması çok yararlıdır. 30 ila 1 dk arası rahat nefes alarak pozda kalabilirsiniz.

Dağ Duruşu’nun Faydaları

 • Duruşu iyileştirir
 • Uylukları, dizleri ve ayak bileklerini güçlendirir.
 • Karın ve kalçalar sıkılaşır.
 • Siyatik hastalığı hafifletir
 • Pes planusu düzenler.

INSTRUCTIONS

 1. From a standing position, bring the feet together or hip width apart, parallel. Lift up the toes, spread them wide and place them back on the floor. Feel your weight evenly balanced through the bottom of each foot, not leaning forward or back.
 2. Pull up the knee caps, squeeze the thighs and tuck the tailbone slightly under. Feel the hips aligned directly over the ankles. The legs are straight, but the knees are not locked back.
 3. Inhale and lift out of the waist, pressing the crown of the head up towards the ceiling, feeling the spine long and straight.
 4. Exhale and drop the shoulders down and back as you reach the fingertips towards the floor. Gently press the chest / sternum towards the front of the room.
 5. Continuing to reach out through the fingers, inhale the arms up, turning the palms shoulder height, bringing the arms into a H position.
 6. Exhale relax the shoulders down from the ears while still reaching the crown and fingers up.
 7. Breathe and hold for 4-8 breaths.
 8. To release: exhale the arms down to your sides or bring the palms together in front of your chest.

Benefits of Mountain Pose Mountain pose

 • is the foundation for all of the standing postures and improves posture, groundedness, stability and confidence.
 • Improves posture Strengthens thighs, knees, and ankles
 • Firms abdomen and buttocks
 • Relieves sciatica Reduces flat feet

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.