SUPTA VIRASANA ” UZANAN KAHRAMAN POZU ”

ing. RECLINING HERO POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklama

 1. Virasana pozuna gelin. Sırt bölgesini yere doğru uzatın ve indirin.
 2. Önce ellerine, sonra önkollarına ve dirseklerine yaslan.
 3. Dirsekler üzerindeyken, ellerinizi leğen kemiğinin arkasına koyun ve alt sırt ve üst kalçanızı, eti aşağı doğru kuyruk kemiğine doğru iterek bırakın.
 4. Ardından ya yere ya da bir destek battaniyesine ya da desteğine yaslanın. Ön kaburgalarınız tavana doğru keskin bir şekilde yukarı doğru çekilirse, bu, ön pelvisinizi dizlerinize doğru çeken ve karnınıza ve sırtınızı gergin hale getiren sıkı kasıkların bir belirtisidir.
 5. Ön kaburgalarınızı hafifçe aşağı bastırmak için elinizi kullanın ve kaslarınızı göbeğinize doğru kaldırın. Bu, alt sırtınızı uzatmalı ve zemine doğru indirmelidir. Eğer olmazsa, kendinizi daha yüksek bir desteğe yükseltin. Ardından kollarınızı ve ellerinizi zeminin kenarlarından 45 derece açıyla yere yatırın. Uyluk kemiğinin başlarını kalça soketlerinin arkasına doğru batırın.
 6. Kasıklarınızı yumuşatmaya yardımcı olmak için dizlerinizi yerden biraz uzaklaştırabilirsiniz; Aslında, dizlerinizi kalın bir şekilde katlanmış bir battaniyeye birkaç inç kaldırabilirsiniz. Uyluklarınız birbirine paralel kaldığı sürece dizleriniz arasında biraz boşluk bırakabilirsiniz.
 7. Bununla birlikte, dizlerin kalçalarınızdan daha geniş bir şekilde ayrılmasına izin vermeyin – bu, kalçaların gerilmesine ve sırtın geriye çekilmesine neden olur.
 8. Başlamak için 30 saniye boyunca 1 dakika bu pozda kalın. Yavaş yavaş kalışınızı 5 dakikaya uzatın. Dışarı çıkmak için, ön kollarınızı yere doğru bastırın ve ellerinize geçin.
 9. Sonra vücudunuzu Virasana’ya kaldırmak için ellerinizi kullanın. Virasana’dan tavsiye edilen şekilde çıkın.

Faydaları

 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Regli dönemi ağrılarına iyi gelir.
 • Koşu sproru ile ilgilenen ve yürüyüş yapanlar için önemli bir pozdur.
 • Bacakların üstünü esnetir.
 • Sırtı rahatlatır.
 • Zihni sakinleştirir.
 • Göğüs kafesini açar.

Introductions

 1. Perform Virasana.
 2. Exhale and lower your back torso toward the floor.
 3. First lean onto your hands, then your forearms and elbows. Once you are on your elbows, place your hands on the back of the pelvis and release your lower back and upper buttocks by spreading the flesh down toward the tailbone.
 4. Then finish reclining, either onto the floor or a support blanket or bolster. If your front ribs jut up sharply toward the ceiling, it’s a sign of tight groins, which pulls your front pelvis toward your knees and causes your belly and lower back to tense.
 5. Use your hands to press your front ribs down slightly and lift your pubis toward your navel. This should lengthen your lower back and lower it toward the floor. If it does no’t, raise yourself onto a higher support.
 6. Then lay your arms and hands on the floor, angled about 45 degrees from the sides of your torso, palms up. Sink the heads of the thighbones deep into the back of the hip sockets. It’s alright to lift your knees a little away from the floor to help soften your groins; in fact, you can raise your knees a few inches on a thickly folded blanket.
 7. You can also allow a little bit of space between your knees as long as your thighs remain parallel to each other. Do not, however, allow the knees to splay apart wider than your hips – this will cause strain on the hips and lower back. To begin, stay in this pose for 30 seconds to 1 minute. Gradually extend your stay to 5 minutes.
 8. To come out, press your forearms against the floor and come onto your hands. Then use your hands to lift your torso into Virasana. As you come up, lead with your sternum, not your head or chin. Come out of Virasana in the recommended manner.

Benefits

 • Stretches the abdomen, thighs and deep hip flexors (psoas), knees, and ankles
 • Strengthens the arches
 • Relieves tired legs
 • Improves digestion
 • Helps relieves the symptoms of menstrual pain

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.