SUPTA PADANGUSTHASANA ” YATARAK EL-AYAK BAŞ BARMAĞI POZU ”

ing. RECLINING HAND-TO-BIG-TOE POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklaması

 1. Ayaklarınızı gevşemiş bir şekilde uzatarak yatın. Başınız yerde rahat etmezse katlanmış bir örtüyle destekleyebilirsiniz. Nefes verin, sol dizinizi bükün ve kalçanızı gövdenize doğru kaldırın. Bacağınızı karnınıza doğru çekin. Sağ kalçanızı yere doğru bastırın ve sağ topuğunuza doğru bastırın.
 2. Sol ayağınızın tabanından bir bant geçirin ve bandı iki elinizle tutun. Nefes alın, dizi düzleştirin, sol topuğunuzu tavana doğru bastırın. Omuz başlarını sırtınıza doğru genişletin. Kayışı mümkün olduğunca üstten tutarak omuzlarınızı yere bastırın. Kürek kemiklerinizi açın.
 3. Sol topuğunuz öne bastırın ve kalçanızdan topuğunuza kadar dümdüz uzatabildiğinizde topuğunuzu ayak başparmağınıza doğru kaldırın. Havadaki bacağınız yere dik olsun ve ayağınızı başınıza doğru ne kadar çekersiniz bacağınızın arkası o kadar esneyecektir.
 4. Bu esneme pozisyonunda kalabilirsiniz. Veya sol bacağınızı dışa-sola doğru çevirebilirsiniz. Böylece sol diz ve ayak parmakları sola bakar. Nefes vererek bacağı dışa doğru çevirin, yerden 1-2cm havada bekletin. Bacağı çevirmeye devam edin. Bacak öne doğru gidiyorsa geri çekin ve sol ayağınızı sol omuz başınız hizasında tutmaya çalışın. Nefes alarak bacağınızı düzeltin. İç bacak kaslarının işlerini yapabilmesi için kayışı biraz gevşetin.
 5. Bacağınızı düz bir şekilde 1-3dk arasında tutabilirsiniz. Bacağınızı çeviriyorsanız aynı süre de yan tutmaya dikkat edin. Bacağı düzleştirdikten sonra bacağı havada 30sn daha tutun ve nefes vererek indirin. Duruşu diğer bacağınızla aynı süre uzunluğunda yapın.

Faydaları

 • Kalçaları, bacak arkası bağları, kasıkları esnetir.
 • Dizleri güçlendirir.
 • Prostat bezini düzenler.
 • Sindirimi geliştirir.
 • Sırt ağrısını, siyatiği ve adet dönemi rahatsızlıkları azaltır.
 • Yüksek kan basıncı, düz tabanlık ve kısırlık için tedavi edicidir.

Introductions

 1. From step 2 in previous instructions, hold the belt with only the right hand and let the left hand rest on the side. Exhale and lower the right leg to the right. The right foot should be as far up as possible to be in line with the shoulder without lifting the left pelvis off the floor or loosing the position of the left leg. It is more important to keep the left pelvis on the floor than reaching with the right foot to the floor and in line with the shoulders. With regular practice of this asana (and other hip openers) you should be able to reach with the leg further without compromising the left pelvis.
 2. Keep the back of the trunk, the buttock and the entire left leg on the floor.
 3. Stay in the pose as per instruction 3 above.
 4. To release, Inhale and raise the right leg to be perpendicular to the floor.
 5. Exhale and lower the leg back down. Switch legs.
 6. For both variations, to keep the leg stretched on the floor without tilting it, press the sole of the foot against a wall. This will also ensure the body is correctly aligned.

Benefits

 • Alleviates stiffness in lower back and some kinds of backache
 • Stretches hamstrings, calves, and inner thighs
 • Relieves arthritis pain in hips and knees

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.