PASCHIMOTTANASANA ” OTURARAK ÖNE EĞİLME POZU”

ing. SEATED FORWARD BEND

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Sanskrit Anlamı:

 • pashima = batı
 • uttana = yoğun esneme
 • asana = duruş,
 • poz (aasana – Sanskrit alfabe ile -आसन )

AÇIKLAMALAR

 1. Düz bir zemin üzerinde ayaklarınızı uzatarak, sırtınız dik oturun.
 2. Nefes alarak ile kollarınızı vücudunuzun iki yanından birer daire çizerek avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde, elleriniz yan yana gelene dek yukarı kaldırınız. Yavaşça soluk vererek kollarınızı ayaklarınıza doğru indirirken sırtınızı dik gövdenizle yavaşça öne doğru eğilin.
 3. Gövdenizi ayaklarınızın üzerine tamamen bırakıp bu pozda sabit kalın. Ellerinizi vücudunuza paralel yere yatırınız yada topuklarınızın arkasında birleştirin.
 4. Alnınızı bacaklarınızın üzerine yaslayın ve gevşemeye odaklanın. Düzenli ve nazik bir şekilde soluk alın. Hareket esnasında boynunuzu, sırtınızı ve arka bacaklarınızı kasmayın. Dizlerinizi bükmeyin ve sırtınızı dik tutun. Bu hareket esnasında arka bacaklarınız ve kalflarınızdaki kasların uzadığını hissediniz.

OTURARAK ÖNE KATLANMA POZU’NUN FAYDALARI

 • Yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir pozdur.
 • Stres, kaygı, uykusuzluk, baş ağrısı ve hafif depresyona yardımcı olabilir.
 • Fiziksel olarak poz omurgayı, omuzları ve hamstringleri uzatır.
 • İç organları uyarır ve aynı zamanda sindirimi iyileştirebilir.
 • Menstrual evre ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

INTRODUCTIONS

 1. From Staff pose, inhale the arms up over the head and lift and lengthen up through the fingers and crown of the head.
 2. Exhale and hinging at the hips, slowly lower the torso towards the legs. Reach the hands to the toes, feet or ankles.
 3. To deepen the stretch: A) Use the arms to gently pull the head and torso closer to the legs. B) Press out through the heels and gently draw the toes towards you.
 4. Breathe and hold for 3-8 breaths.
 5. To release: A) Slowly roll up the spine back into Staff pose. B) Inhale the arms back over your head as you lift the torso back into Staff pose.

BENEFITS OF SEATED FORWARD BEND

 • As a forward folding posture,
 • Seated Forward Bend pose is calming and relaxing, and can help with stress, anxiety, insomnia, headaches, and mild depression.
 • Physically, the pose stretches the spine, shoulders, and hamstrings, stimulates the internal organs, and can also improve digestion and help to ease menstrual discomfort.

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.