PARIVRTTA UTTHITA TRIKONASANA ”ÇEVRİLMİŞ ÜÇGEN POZU”

ing. REVOLVED TRIANGLE POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

AÇIKLAMALAR

 1. Bu uygulamaya Tadasana: Dağ Duruşu asanasında başlanır. Bacaklar bir veya bir buçuk omuz genişliği kadar açılır. Eller saygı pozundaki gibi, bu sefer önde değil sırta konur ya da eller bel üzerinde istenilen kolay bir şekilde kilitlenir.
 2. Gövde ve ayaklar hangi yöne doğru esneme yapılacaksa o yöne doğru çevrilir. Bu sırada, ayaklar aynı hizada durur. Önde kalan ayak tam 90 derece çevrilir arkada kalan ayak biraz daha az çevrilir.
 3. Derin bir nefes aldıktan sonra yavaş yavaş nefes verilirken önde olan bacağın dizine doğru yavaşça baş götürülür. Bu sırada, iki bacağın bükülmemesi mümkün olduğunca düz durmasını sağlamak gerekir. Ayak tabanları yere tam olarak basmalıdır. Topuk havaya kalkmamalıdır.
 4. Sol el sağ ayağın dışına doğru (ya da ayağın içinde daha kolay şekilde) gelirken sağ kol bel ile tam 90 derece açı yapacak şekilde göğüs açılarak yukarı doğru uzatılır. Kollar aynı paraleldedir ve baş yukarıdaki ele doğru bakar durumdadır.
 5. Bir süre bu pozda kaldıktan sonra nefes alarak yavaşça dik konuma gelinir. Eller çözülüp Tadasana: Dağ Duruşu asanasına geçilir, dinlendikten sonra tersi uygulanır.

ÇEVRİLMİŞ ÜÇGEN POZU’NUN FAYDALARI

 • Bacakları güçlendirir ve esnetir.
 • Kalçaları ve omurgayı esnetir ve açar.
 • Solunumu arttırmak için göğsü açar ve rahalatır.
 • Hafif sırt ağrısını hafifletir.
 • Karın organlarını harekete geçirir.
 • Denge duygusunu geliştirir.

INTRODUCTIONS

Set up the pose in ardha parsvottanasana (pyramid pose with a “flat back”—not folding forward) with your right foot forward. Press all of your fingertips into the floor or blocks. Lengthen your spine, and reach the crown of your head (not your chin) straight ahead. Draw the left side of your belly toward the right side of your belly, and lift your back inner thigh up. Move your front outer hip back. Bring your right hand to your sacrum and continue to lengthen. Place your left fingertips on the floor or a block outside your right shin, pressing forearm against shin, shin against forearm for bonus stability and core activation. Keep the length in your spine, and on an exhale, twist right, twisting primarily in your middle back. If your shoulders are totally stacked, you can stretch your top arm straight up, otherwise keep your right hand on your pelvis. Keep the back of your skull and the back of your tailbone aligned (so that your head isn’t dropping forward or back). Look straight ahead, or turn your head to look up if that’s comfortable for your neck

BENEFITS OF REVOLVED TRIANGLE POSE

 • Strengthens and stretches the legs
 • Stretches the hips and spine
 • Opens the chest to improve breathing
 • Relieves mild back pain
 • Stimulates the abdominal organs
 • Improves sense of balance

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.