MATSYASANA ” BALIK POZU ” İng. FISH POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklama

 1. Yere sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükün. Nefes alarak alt karnı yerden kaldırın ve ellerinizi avuç içleri yere gelecek şekilde kalçalarınızın altına doğru kaydırın. Kalçaları kaldırmayın. Alt kol ve dirsekler gövdenize yakın olsun.
 2. Nefes alarak alt kolu ve dirseği yere bastırın. Sonra kürek kemiklerinizi sırtınıza doğru çekin ve nefes alarak üst gövdenizi ve başınızı yerden kaldırın. Başınızı yere koyabilirsiniz. Sırtınızı ne kadar kamburlaştırdığınıza bağlı olarak ya başınızın arkası ya da üstü yere gelecektir. Boynunuzu incitmemek için başınıza tam ağırlık vermeyin.
 3. Dizleriniz bükülü kalabilir ya da uzatabilirsiniz. Eğer uzatıyorsanız kalçalarınızı sıkın ve topuklarınızı dışarı bastırıp ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekin.

Faydaları

 • Matsyasana’nın “tüm hastalıkların yok edici” olduğu geleneksel metinlerde söylenmektedir.
 • Derin kalça fleksörlerini (psoas) ve kaburgalar arasındaki kasları (interkostaller) esnetir
 • Karın kaslarını ve boynunun ön kısmını uzatır ve esnetir
 • Üst sırt ve arka boynun kaslarını güçlendirir
 • Duruş geliştirir

Introductions

 1. Lie on your back on the floor with your knees bent, feet on the floor. Inhale, lift your pelvis slightly off the floor, and slide your hands, palms down, below your buttocks. Then rest your buttocks on the backs of your hands (and don’t lift them off your hands as you perform this pose). Be sure to tuck your forearms and elbows up close to the sides of your torso.
 2. Inhale and press your forearms and elbows firmly against the floor. Next press your scapulas into your back and, with an inhale, lift your upper torso and head away from the floor. Then release your head back onto the floor. Depending on how high you arch your back and lift your chest, either the back of your head or its crown will rest on the floor. There should be a minimal amount of weight on your head to avoid crunching your neck. (For more about this, see the Beginners Tip below.)
 3. You can keep your knees bent or straighten your legs out onto the floor. If you do the latter, keep your thighs active, and press out through the heels.
 4. Stay for 15 to 30 seconds, breathing smoothly. With an exhalation lower your torso and head to the floor. Draw your thighs up into your belly and squeeze.

Benefits

 • A traditional text that Matsyasana is the “destroyer of all diseases.”
 • Stretches the deep hip flexors (psoas) and the muscles (intercostals) between the ribs
 • Stretches and stimulates the muscles of the belly and front of the neck
 • Stretches and stimulates the organs of the belly and throat
 • Strengthens the muscles of the upper back and back of the neck
 • Improves posture

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.