MARICHYASANA ”IŞIK KÜMESİ POZU”

ing. POSE DEDICATED TO THE SAGE MARICHI

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklaması

 1. Dandasana’da başlayın, bacaklarınız doğrudan önünüzde olacak şekilde oturun. Kalçalarınızın altına battaniyeyi katlayabilir ya da kalçalarınızı biraz daha yükseltmek için yoga matının yarısını sarabilirsiniz.
 2. Sağ dizinizi bükün ve mümkün olduğu kadar oturma kemiğine yakın olan topuğu getirin.
 3. Sağ ayağınız yerde düz, sol ayağı düz, sol diz ve parmak yukarı doğru. Bacağın arkasını etkinleştirmek için sol bacağın topuğuna basarak yere basınız. Sağ bükülmüş bacak hafif bir dış rotasyona sahipken, sol bacağınızda hafif iç rotasyonda kalabilirsiniz.
 4. Sağ gövde sol bacağa doğru dönecek ve sol omuz geriye dönmek için üst vücudunuzu nazikçe sola doğru çevirin.
 5. Sağ kolunuzu omuz seviyesine kadar solun ve baş parmağını aşağı indirin. Nefes başlatın, öne katlanmaya başlayın ve sağ kolunuzu bükük bacağınızın dışından sağ dış bacağa doğru getirin.
 6. Nefes alın ve nefes verme ile sol kolunuzu sırtınızın arkasına getirin ve sırtınızın arkasındaki bileklerinizi veya parmaklarınızı tutun.
 7. Sırtınızı uzun süre tutmak ve kasık kemiğiniz ile göbeğiniz arasında yer tutmak, daha ileri katlayın.
 8. 3-6 nefes uzunluğunda kalın. Çıkmak için önce ellerini bırakın, yavaşça oturun, diğer taraftan tekrarlamadan önce bacağı düzeltin ve birkaç nefes alın.

Faydaları

 • Zihni ve bedeni sakinleştirir.
 • Omuzları uzatır, iç organları masaj yapar ve sindirimi geliştirir.
 • Pelvisi ve omuzları zıt yönde hafifçe döndürür.

Introductions

 1. Start in Dandasana, sitting with your legs straight in front of you. You can fold a blanket underneath your hips, or roll half of the yoga mat to bring your hips a bit higher.
 2. Bend your right knee, and bring the heel as close to the sitting bone as feels possible. Your right foot is flat on the ground, and the left foot is straight, left knee and toes are pointing up. Press the heel of the left leg onto the floor to activate the back of the leg.
 3. You can keep a slight internal rotation in the left leg, while the right, bent leg has a slight external rotation. Turn your upper body gently towards the left, so that the right shoulder rotates towards the left leg, and the left shoulder rotates back.
 4. Inhale your right arm up to shoulder level, and turn the thumb down. Exhale, start folding forward, and bring the right arm from outside your bent leg towards the right outer thigh.
 5. Inhale, and with an exhalation bring your left arm behind your back, and take a hold of your wrists or fingers behind your back.
 6. Keeping your back long, and keeping space between your pubic bone and navel, fold more forward. Draw your shoulder blades back towards your hands.
 7. Stay for 3-6 long breaths.
 8. To come out, release the hands first, sit up slowly, straighten the leg and take a few breaths before you repeat on the other side.

Benefits

 • Marichyasana is a forward extension, and as such, it calms the mind and the body.
 • It stretches the shoulders, massages the internal organs and improves digestion.
 • This pose rotates the pelvis and the shoulders slightly into opposite directions, creating a mild twist in the upper body.

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.