JANU SIRSASANA ” BAŞ İLE DİZE EĞİLME POZU ”

ing. HEAD TO KNEE POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

AÇIKLAMA

 1. Bacaklarınızı düz bir şekilde yere paralel uzatınız. Sağ bacağınızı büktükten sonra yana düşürerek ayak tabanınızı sol bacağınızın uyluğuna yaklaştırınız. Ensenizden ayak topuğunuza kadar uzayarak ayak parmaklarınızı kavrayınız.
 2. Dizinizi mümkün olduğunca yere yaklaştırmaya çalışınız. Ayak parmaklarını tutmakta zorlanırsanız ayak bileklerinden ya da baldırlarınızdan da tutabilirsiniz.
 3. Nefes alınıp kalça eklemleri yere baskılayarak alın dize dokundurmaya gayret edilir. Omuzlar düşürülüp geriye atılır ve göğüs öne doğru çıkarılır.
 4. Sırt dik ve göğüs açık bir şekilde nefes verilir ve gövde ileri doğru uzatılır.
 5. Hareket sol bacağı büküp yana düşürülmesi ve sağ bacağın gergin bir şekilde uzatılması ile tekrarlanır.

BAŞ İLE DİZE EĞİLME POZU’NUN FAYDALARI

 • Beyni sakinleştirir ve hafif depresyonu hafifletmeye yardımcı olur.
 • Omurgayı, omuzlarını, hamstringlerini ve kasıklarını esnetir ve rahatlatır.
 • Karaciğer ve böbrekleri uyarır.
 • Sindirimi iyileştirir.
 • Menopoz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.
 • Endişe, yorgunluk, baş ağrısı, menstrual rahatsızlığı hafifletir.
 • Yüksek tansiyon, uykusuzluk ve sinüzit için terapötiktir.
 • Gebelikte sırt kaslarını (ikinci trimester’e kadar) güçlendirir.

INTRODUCTIONS

 1. Begin seated in Staff pose (Dandasana), with both legs extended straight out in front of you, spine long.
 2. Bend your right knee and bring the sole of your right foot to meet your inner left thigh. The outer (pinky toe) edge of your right foot should be on the ground, and the heel should be just in front of the groin.
 3. Turn your torso to face the left foot. Keep the left foot flexed and active, and energetically press down through the heel of the foot to engage the left leg.
 4. On an inhale, extend both arms up alongside your ears. Reach your fingertips toward the ceiling and lengthen evenly along both sides of your body.
 5. Maintaining the length along the spine, hinge at the hips on your next exhale and begin to fold forward over your extended leg. Let your hands fall wherever they may — the ground on either side of the extended leg, holding on to the calf, or perhaps even holding on to the left foot.
 6. Avoid the tendency to collapse the chest and round the spine here in an effort to move deeper into your fold. Keep your shoulders back and relaxed away from your ears, broaden across the collarbones, and reach your sternum toward the toes of your left foot.
 7. Remain in the pose for 5-10 deep breaths. On an inhale, make your way back to an upright position, switch your legs and repeat on the other side.

BENEFITS OF HEAD TO KNEE POSE

 • Calms the brain and helps relieve mild depression
 • Stretches the spine, shoulders, hamstrings, and groins
 • Stimulates the liver and kidneys
 • Improves digestion
 • Helps relieve the symptoms of menopause
 • Relieves anxiety, fatigue, headache, menstrual discomfort
 • Therapeutic for high blood pressure, insomnia, and sinusitis
 • Strengthens the back muscles during pregnancy (up to second trimester), done without coming forward, keeping your back spine concave and front torso long.

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.