GOMUKHASANA ” İNEK SURATI POZU ”

ing. COW FACE POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Açıklama

 1. Dandasana’da oturarak başlayabilirsiniz. Dizlerinizi büküp ayak tabanlarınızı yere getirin. Sol ayağı sağ dizin altından kaydırarak sağ kalçanın dışına yerleştirin, ardından sağ bacağı sol bacak üzerinden atıp, sağ dizi sol diz üzerine hizalayın ve sağ ayağı sol kalçanın dışında yere doğru getirin. İki topuğun da kalçadan eşit mesafede olmasına dikkat edin ve iki oturma kemiği de yerde olsun.
 2. Nefes alırken sağ kolu sağ tarafa doğru yere paralel, düz uzatın. Kolu içeri doğru çevirerek önce baş parmağınız yere bakacak, sonra başparmağınız arka duvara, avuç içiniz tavana bakacak şekilde çevirin. Sağ omuz öne ve yukarı doğru hareket edecektir. Nefes verişle birlikte kolu dirsekten bükerek, ön kolunuzu belinize parelel şekilde gövdenin arkasına yerleştirin. Omzunuzu yukarı ve geriye doğru hareket ettirip, önkolunuzu omurgaya paralel olacak şekilde yukarı doğru çevirin. Elinizin arkası kürek kemikleri arasına yerleşsin. Sağ dirsek gövdenin sağ tarafına doğru kaymamalı.
 3. Nefes alırken sol kolu öne doğru düz, yere paralel uzatın. Avucunuzu tavana doğru çevirin ve başka bir nefes alışla kolu olduğu yerden tavana doğru kaldırın. Sol kolu aktif bir şekilde kaldırın, uzatın, nefes verirken kolu bükerek sağ eli yakalayacak şekilde kürek kemiklerinin arasına uzanın. Eğer mümkünse, sağ ve sol elin parmakları birbirine kanca gibi takılabilir.
 4. Sol dirseği tavana doğru kaldırın, sağ dirseği yere doğru indirin. Kürek kemiklerini arka kaburgaların arkasında sıkılaştırın ve göğsü öne doğru biraz daha açın. Sol kolunuzu, başınızın sol tarafında sağ yanında tutmaya çalışın.
 5. Bu duruşta 1 dakika durun. Kollarınızı ve bacaklarınızı çözün, tersine kollar ve bacaklar ile aynı zaman uzunluğunda hareketi tekrarlayın.

Faydaları

 • Kalçayı, Sırtı, Omuzları, Baldırları ve Ayak Bileklerini Esnetip Rahatlatır
 • Stress ve anksiyete için faydalıdır
 • Göğsün önünü açar

Introductions

 1. Sit erect on the ground with your legs stretched out in front of you.
 2. Now gently bend your left leg, and place it under your right buttock.
 3. Fold your right leg and place it over your left thigh.
 4. Place both your knees close together as they are stacked one on top of the other.
 5. Gently fold your left arm and place it behind your back.
 6. Take your right arm over your right shoulder, and stretch it as much as you can until it reaches your left hand. With practice, you will be able to not just reach, but also catch your left hand.
 7. Keep the trunk erect, expand your chest, and lean slightly back.
 8. Hold this pose for as long as you are comfortable, as you breathe slowly and deeply. Concentrate on your breathing.

Benefits

 • This asana helps to flex the back, making it more elastic.
 • It helps to cure stiff shoulders and also helps reduce backaches.
 • Practicing the Gomukhasana also aids in the treatment of sciatica.
 • It enhances the working of the kidneys, thereby helping those suffering from diabetes.
 • It also works the chest muscles and helps in treating sexual ailments.
 • Practicing this asana regularly can reduce stress and anxiety.

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.