EKA PADA RAJAKAPOTASANA ” TEK BACAKLI KRAL GUVERCIN POZU ”

ing. ONE-LEGGED KING PIGEON POSE

UYARI!!! Bu videolar Yoga Pozlarının (Sanskrit adı: Yoga Asana) detaylı anlatımını ve faydalarını içermektedir. Tek başına bu videolar ders niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Yoga yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Faydaları

  • Psoas kasını ve bacak kaslarını esnetir
  • Kalçaları açar ve esnetir
  • Karnı gövdeyi omuzları açar ve esnetir
  • Karnı rahatlatır

Introductions

Place the right knee between the hands, slightly out from the right hip. Move toward placing the shin parallel with the front of the mat, flexing the right foot. The back leg reaches straight back. Feel the knees isometrically move towards one another to square the hips. From here sink deeper. On an inhale, open the heart and gaze up. Exhale fold forward, either to the forearms or all the way to the abdomen, with arms outstretched. Stay here for at least 5 breaths.

On an inhale, rise up. Bend the left leg; reach back with the left hand, encouraging the leg to bend deeper. Continue to breathe and keep the torso facing forward. Lift the right arm up and drop it behind the head and clasp the foot. Now both hands are on the foot encouraging it towards the head. Keep breathing. Feel the heart open.

Benefits

  • Stretches the thighs, groins and psoas, abdomen, chest and shoulders, and neck
  • Stimulates the abdominal organs
  • Opens the shoulders and chest

Deneyimlenmemiş ve araştırılmamış hiçbir bilgi paylaşılmayacaktır. Videolarımızı izlerken kendi beden sınırlarınızı her zaman hatırlamanızı ve kendinizi hiçbir hareket için zorlamamızı dileriz. Videolarımızın altında açıklama bölümünde yazan Uyarı bölümlerini okuduktan sonra videolarımızı izlemeye başlayanız. Nefis bir hayatın kapılarının açılması niyetiyle…

UYARI! Bu çalışmayı bir kaç defa denedikten sonra size iyi gelmediğini düşünüyorsanız tekrarlamayınız. Lütfen kendinizi zorlamayınız. Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamile iseniz bu çalışmayı yapmayınız.