Günlük hayatımda Yoga yapıyorum ve Yoga Eğitmeniyim dediğimde, Yoga’ yı hiç deneyimlememiş ve az çok fikri olan ya da hiçbir fikri olmayan insanlardan duyduğum sorular oluyor… ”Yoga Nedir? Neden yapıyorsunuz? Kimler yapabilir? Yoga Meditasyon mudur? Yoga spor mudur? Oturup sadece bağdaş kurup ‘ OM ‘ sözcüğünü telaffuz etmek midir Yoga? Yoga yapabilir miyim, emin değilim?” vb. Bu sorulara her seferinde verdiğim yanıt ‘’Yoga senin deneyimindir. Sadece dene ve gör.’’ oluyor.

“Peki nasıl yapacağım, ben o kadar esnek değilim, konsantre olamam, ay! gülerim ben” gibi söylemler ile karşılaşıyorum. Yine cevabım “Yoga’ yı deneyimleyerek algılayabilirsin” oluyor.

Sizlere kendi Yoga deneyimimin nasıl başladığından bahsetmek istiyorum:
Üniversitede ikinci sınıf öğrencisiydim. Bir Kitap Evinin DVD bölümünde gezinirken ”Yoga” yazan bir DVD gördüm ve satın aldım. Eve geldiğimde heyecanla denemek istiyordum. Yoga Matından bir haber yere çarşafı serip DVD’ de yapılan hareketleri yapmaya başladım. Bir yandan komik geliyordu bir yandan da esnemek o hareketleri yapmak bana bir şekilde iyi geliyordu. Bir kere de arkadaşımla denemiştik. Gülerek, konuşarak yapmıştık dersi. Yoga’ yı denedikten aylar sonra bir gün Nişantaşı’nda bir arkadaşımla oturuyorduk. Arkadaşım bana bir dergi uzattı ”Bak tam sana göre bir dergi sen ilgilenirsin böyle şeylerle” dedi. Elime aldım dergiyi ve gerçekten de ilgilimi çekmişti. Bir Yoga dergisiydi bu! İçinde ”Üniversiteli Yoga Dersleri” başlığını gördüm. O sıralar Tenis, Kayak, Yüzme, Trekking, Dans, Fotoğrafçılık Eğitimi… gibi bir sürü aktiviteyi deniyordum. Bir gün karar verdim ve Üniversiteli Yoga Dersine girdim. Önce hiçbir şey anlamamıştım. İçten içe gülüyordum, dalga geçiyordum. Sonra ne olduysa ‘AN’ içinde akmaya ve kendimi pozların içinde hissetmeye başlamıştım. Dersin sonunda yere uzanarak dinlendiğimiz bir bölüm vardı… İşte orada o anda hayatım değişmişti. Dersten çıktığımda büyülenmiş gibiydim. Neler yaşadığımı ne hissettiğimi herkes ile paylaşmak istiyordum. Eğitmenden ve yaptığı işten de çok etkilenmiştim. Hemen Yoga Eğitmeni nasıl olunur araştırmaya başladım. Nişantaşı’nda bir Stüdyoda derslere giriyor, bir yandan da başka stüdyolar araştırıyordum. Sonra bir anda hocalık eğitimine başladım. Yoga hayatıma gireli daha 1 yıl bile olmamıştı. Beni büyülemiş ve bambaşka bir yola sokmuştu. Şimdi ise geriye dönüp baktığımda ne MUHTEŞEM bir şeymiş ki bu; hayatımdaki stres oranını, asabiyeti, depresifliği, mutsuzluğu, korkuları, kaygıları, yorgunluğu, ağrıları azaltıp yerine şahane duygular olan sevgiyi, dostluğu, aşkı, tadı, neşeyi, huzuru, sağlığı, zindeliği, berraklığı, doğallığı, açıklığı, doğa aşkını, zekiliği, NEFESİ, esnekliği, gücü taa içime enjekte etmiş. Bu FARKINDALIK yolunda, herkese ışık olup, içimdeki tüm bu gelişen ve açan güzel duyguları, derslerimde ve sohbetlerimizde insanlarla paylaşıyorum. Ne mutlu bana ve birlikte zaman geçirdiğimiz arkadaşlarıma…
Şimdi evet Yoga nedir? diye araştırmak istediğinizde bir sürü kaynağa ulaşacaksınız. Kitaplar, makaleler, videolar, fotoğraflar… bir sürü kaynak size Yoga’ yı tarif edecek ve anlatacak.

Bunları da okuyun ve araştırın. Ancak deneyimlemeden, yani bir kez bile denemeden Yoga’ yı keşfetmeyi beklemeyin. Yoga kişisel bir deneyimdir. Sizinle bir anlam kazanmaktadır.